DEKORASYON VE EV GEREÇLERI
Ev Tekstili
YATAK ODASI TEKSTİLİ
title
title
title
DEKORASYON VE EV GEREÇLERI

Bahçe ve balkon mobilyaları evleri daha yaşanılır kılan alanların dekore edilmesinde oldukça önemlidir. Balkon mobilyası çoğunlukla kötü hava şartlarına maruz kaldığından dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Balkon mobilyaları farklı ve özgün tasarımları ile dikkat çeker. Balkon mobilyası modelleri; balkon takımı, balkon koltuğu, balkon masası, balkon oturma grubu, balkon masa sandalye, bahçe salıncakları, çardak ve kamelyalar, bahçe depolama, balkon koltukları gibi ürün çeşitleridir. Kış bahçesi gibi alanlar için balkon takımları bahçe mobilyaları balkon dekorasyonu için gereklidir. Balkon mobilyası fiyatları geniş bir fiyat aralığına sahip olmakla birlikte malzeme kalitesi ve türü, tasarım özgünlüğü, marka, model ve boyutlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Balkon mobilya fiyatları geniş fiyat aralığına sahip olmakla birlikte her bütçeye uygun modele ulaşmak mümkündür.

Yaşam alanlarının en sevilen kısımlarından bahçe, teras gibi alanlarda pek çok kişi vakit geçirmekten hoşlanır. Sıcak yaz günlerinde, bahar aylarında ya da sonbaharın esintili günlerinde bu alanlarda hoşça vakit geçirilebilir. Farklı iklim koşullarında kullanılacak bu ürünlerin bu koşullara dirençli özelliklere sahip olması gerekir. Bu ürünler üretilirken metal, ahşap, ferforje gibi farklı materyallerden yararlanılır. Bahçe alanlarında kullanılan ürün grupları içerisinde yer alan masalar, oturma grupları, sandalyeler, depolama sandıkları gibi ürünler farklı boyutlarda ve farklı kullanım amaçlarına uygun olarak üretilir.

Dış mekanlar için üretilen bahçe mobilyaları farklı tasarımları ve özellikleri ile oldukça kullanışlıdır. Şık ve modern tasarımlarının yanı sıra sundukları konfor ile dikkat çeken bu ürünler balkon, bahçe ve teras kullanımları için idealdir. Bu gibi dış mekanlarda kullanılacak ürünlerin seçiminde bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Kullanım alanlarına uygun olarak farklı boyut ve özellikleri ile dikkat çeken bu ürünler genellikle terası ya da bahçesi olan yazlık veya villa gibi alanlarda tercih edilir. Estetik bir görünüm yakalanabilen bu ürün grupları ahşap, metal, doğal veya sentetik gibi malzemelerden üretilir. Bahçe takımlarında kullanıcı sayısı ve kullanım amacı ile birlikte kullanılan alanın büyüklüğü de seçimleri etkileyecek faktörlerdendir. Her mevsim kullanıma uygun olması istenen ürün gruplarının dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu ürün gruplarının uzun ömürlü kullanımı sunabilmesi üretim malzemesinin dayanıklı olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Balkon Mobilyası Modelleri

Balkon ve bahçeler hava koşullarına uygun mobilyalarla dekore edilir. Hava şartlarına uyum sağlayamayan ürünler kısa sürede işlevini yitirebilir. Bundan dolayı kolay deforme olmayan kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilen ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bu ürünler güneş, yağmur gibi hava durumları ile karşılaştığında kolayca rengini kaybetmemeli ve işlevselliğini yitirmemelidir.

Balkon mobilyaları plastik, doğal ya da sentetik rattan, paslanmaz çelik, ahşap, alüminyum malzemelerden üretilir. Hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olarak üretilen bu ürünler tasarım olarak da oldukça işlevseldir. Doğal veya rattan malzemelerden üretilen modeller dayanıklılığı ile dikkat çeker ve bu özelliği ile kötü hava şartlarına maruz kalmalarına karşın bozulmaz. Rattan malzemeden üretilen sandalye, masa ve oturma grupları bahçelere şıklık katar.

Dış mekân mobilyaları olarak da adlandırılan bu ürünler arasında koltuk takımları, masa takımları, sehpalar, salıncaklar akla gelen ilk ürünlerdir. Bunlarla birlikte bambu ürünler, hamaklar, şezlonglar ve şemsiyeler, salıncaklar, piknik masaları, katlanır sandalye ve masalar, çiçeklik, saksılık gibi birçok ürün bu alanlarda kullanılır. Tekli, ikili, üçlü, dörtlü oturma ve masa takımları kullanım alanına göre tercih edilir. Minderli ve mindersiz oturma grupları mevcuttur. Yan sehpa gibi ürünler bu takımlar ile birlikte satın alınabilir. Bahçe sandalyesi, taburesi ve depolama sandıkları yalnızca dış mekanlarda değil iç mekanlarda da tercih edilir. Katlanır modeller özellikle dar alanlar için oldukça kullanışlıdır.

Balkon Mobilyalarının Üretim Malzemeleri

Balkon mobilya seçenekleri çok çeşitli malzemelerden üretilir. Balkon mobilyalarının dayanıklı malzemelerden üretilmesi gerekir. Üretim esnasında tek bir malzemeden yararlanıldığı gibi farklı birkaç malzemeden de yararlanılabilir. Kullanıcılar seçtiklerin ürünlerin ana üretim malzemesine özellikle dikkat etmelidir. İkincil malzemeler genellikle dekoratif amaçlarla uygulanır.

Balkon mobilyalarında en çok tercih edilen malzemeler ahşap, plastik, metal, alüminyum, rattan ve demir gibi malzemelerdir. Bu malzemelerin ortak özelliği dayanıklı ve farklı koşullara karşı dirençli olmalarıdır. Bununla birlikte bu malzemelerin dayanıklılık süreleri ve kullanım koşulları birbirinden farklılık gösterir. Özellikle ahşap malzemelerden üretilen ahşap balkon mobilyalarının malzeme türü incelenmelidir. Fırınlanma aşamaları farklı olan ahşabın dayanıklılık süreleri de farklıdır.

Balkon mobilya setleri arasında dayanıklılık seviyesi yüksek ürün modellerinin tercih edilmesi uzun vadede büyük oranda tasarruf etmeyi sağlar. Plastik malzemelerden üretilen balkon mobilyaları uygun fiyatları ile dikkat çekerken dayanıklılık konusunda diğer malzemelere kıyasla daha hassas olabilir. Ana üretim malzemesi ahşap olan balkon mobilyaları daha yüksek fiyatlı olsa dahi hem estetik açıdan hem de kullanım süresi açısından daha avantajlıdır. Ahşap balkon mobilyalarının akasya, gürgen, kayın, ladin, çam gibi sıklıkla tercih edilen çeşitleri mevcuttur. Ahşap malzemeden üretilen masa, sandalye, salıncak, oturma grubu, bahçe depolama gibi balkon mobilyaları estetik görünümleri sayesinde istenilen dekorasyonun oluşturulmasında oldukça idealdir. Ahşap balkon mobilyaları estetik görünümleri ile birlikte sıcak ve doğal bir ortamın oluşturulmasına katkıda bulunur.

Masa Sandalye Takımı Çeşitleri

Masa ve sandalye takımları son dönemlerde oldukça fazla dikkat çeken balkon mobilyası çeşitlerindendir. Farklı malzemelerden üretilen bu takımlar arasında rattan malzemeli modeller ön plana çıkar. Rattan takımlar beyaz, siyah, kahverengi başta olmak üzere farklı renk seçenekleri ile üretilir. Ürünlerin estetik görünümlerinin yanı sıra konforlu olmaları yaygın olarak tercih edilme sebeplerindendir.

Rattan masa ve sandalye takımları her türlü hava şartlarına karşı dirençlidir. Yağmur, rüzgâr, soğuk gibi kötü hava koşulları rattan malzemeli ürünlerde herhangi bir yıpranma ve aşınmaya yol açmaz. Bu malzeme üretimi esnasında kullanılan materyaller sayesinde oldukça dayanıklıdır. Böylece masa ve sandalye takımlarını koruyucu kılıflar ile örtmeye ya da kapalı alanlara taşımaya gerek kalmaz.

Konfor ve dayanıklılığın dışında estetiğe ekstra önem veren kişiler camlı balkon mobilya modellerini tercih edebilir. Bununla birlikte kolçaklı ya da kolçaksız ürün çeşitleri de mevcuttur. Sundukları konfor ile uzun süreli oturumlarda dahi rahatsızlık hissi vermeyen rattan takımların kolçaklı modelleri sırt ve kol kısmının rahatlığı ile vücut iskeletini destekler. Kullanım alanına uygun boyutlardaki modellerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Kare, dikdörtgen ve yuvarlak forma sahip ürün seçenekleri mevcuttur. Kişisel zevklere uygun ürün modellerine çok geniş ürün yelpazesi sayesinde ulaşılabilir.

Balkon Mobilyalarının Vazgeçilmezi Oturma Grupları

Bahçe ve balkon mobilyalarında rahatlığa oldukça fazla önem verilir. Bahçe oturma gruplarının özellikle geniş alanlarda kullanımı idealdir. Bahçe oturma grupları salonlarda tercih edilen ürünler gibi tekli, ikili, üçlü setler halinde satılır. Oturma grupları rahatlık bakımından en ideal balkon mobilyalarındandır. Özellikle kalabalık aileler, arkadaş grupları için bu ürünler kullanım avantajları ile sıklıkla tercih edilir. Farklı malzemelerden üretilen ürünler arasında en çok tercih edilenler rattan oturma gruplarıdır. Bununla birlikte ahşap veya metal malzemelerden üretilen ürün seçenekleri de mevcuttur.

Balkon mobilya oturma grupları minderli ya da mindersiz seçeneklere sahiptir. Bu takımlar içerisinde orta sehpa, yan sehpa, puf, masa gibi ek ürünler bulunabilir. Çok çeşitli renk seçeneklerine sahip olmaları ile birlikte beyaz ve kahverengi modeller en çok tercih edilenlerdir. Rahatlık açısından öne çıkan ürün çeşitlerinden biri de bu alanlar için özel olarak tasarlanan köşe takımlarıdır. Rahatlıkları, tasarımları ve işlevsel oluşları ile köşe takımları öne çıkan balkon mobilyaları arasındadır. Bu modeller oturma ve uzanma fonksiyonları ile tercih edilir.

Köşe takımlarında kullanılan kumaş ya da minderler genellikle leke tutmaz özelliklerde üretilir. Köşe takımlarının iskelet kısmı üretim malzemelerine bağlı olarak kolaylıkla temizlenebilir. Düz modellerin yanı sıra puf ya da sehpaya sahip takımlar da mevcuttur. Takımlara ekstra sandalye ilavesi de yapılabilir.

Balkon Mobilyalarında Salıncak, Şemsiye Alternatifleri

Balkon mobilyaları arasında bulunan salıncaklar keyifli zaman geçirmek için tasarlanan ürünlerdir. Salıncaklar tek kişilik olabileceği gibi iki, üç, dört kişilik seçenekleri mevcuttur. Sırt dayama ve oturma alanları minderli olan bu ürünler estetik görünüme sahip kırlent seçenekleri ile sunulur. Gövde kısımları genellikle metal ya da ahşap malzemelerden üretilir. Salıncakların güneşten korunma amaçlı tenteli modelleri vardır. Bu ürün modelleri özellikle çocuklar tarafından oldukça sevilir. Bu ürünler geniş balkon ve teras kullanımları için idealdir.

Bahçe dekorasyonuna uygun olarak tercih edilebilecek çeşitlerin sırt kısmı yatan seçenekleri mevcuttur. Bu modeller ile konfor en üst seviyeye çıkarılır. Salıncak ürünlerinin temizliği ve bakımı oldukça kolaydır. Fermuarlı minderlerinin kumaşları çıkarılarak çamaşır makinesinde yıkanabilir. Genellikle demonte olarak satılan balkon mobilyalarının kurulumu oldukça basittir.

Şemsiye ürünlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Teras bahçe ve balkon mobilyaları arasında gösterilir. Güneş ve yağmurdan korunmak amacıyla tercih edilir. Sabit kullanıma uygun ürün çeşitleri mevcuttur. Bu ürünleri sabitlemek adına plastik ya da metal altlıklar kullanılır. Tekerlekli altlıklar ile şemsiyeler kolaylıkla istenilen alanlara taşınabilir. Güneş ışığının yönüne bağlı olarak farklı şekillerde konumlandırılabilir. Farklı malzeme, renk ve desen seçenekleri ile diğer balkon mobilyaları ile uyumlu modeller tercih edilebilir.

Balkon Mobilyaları Arasında En İdeal Aydınlatma Seçenekleri

Balkon mobilyaları arasında tamamlayıcı özellikteki aydınlatmaların istenilen ambiyansı oluşturabilecek güçte olması yeterlidir. Kalabalık zamanlarda güç kaynağı artırılabilmekle birlikte günlük kullanımlar için rahatlatıcı seçeneklerin tercih edilmesi gerekir. Bahçe alanlarında kullanılan oturma ve yemek gruplarının etrafına yerleştirilebilecek aydınlatma seçenekleri loş ortamlar oluşturulabilir ve akşamlar daha keyifli hale getirilebilir.

Solar bahçe aydınlatma seçenekleri bu alanların dekorasyonuna farklı bir hava katabilir. Kolay kurulumu ve elektrik şebekesine bağlı olmaması avantajlarındandır. Yalnızca aydınlatma amaçlı değil dekorasyon amaçlı olarak da tercih edilebilecek bir aydınlatma seçeneğidir. Solar aydınlatmalar ile çok fazla harcama yapılmadan ortam yeterli ışık kaynağına kavuşturulabilir.

Bahçe feneri ve meşaleler aydınlatmanın dışında estetik görünümleri ile dikkat çeker. Bahçe feneri ve meşaleler dış mekân aydınlatmaları arasında pratik kullanımı ile öne çıkar. Balkon mobilyaları denilince ilk akla gelen bahçe mobilyalarının dışında aydınlatma seçenekleri de olmazsa olmaz ürünlerdir. Balkon mobilyaları ile birlikte ambiyansı tamamlayıcı aydınlatma ürünleri kişisel zevklere ve istenilen ışık miktarına uygun olarak tercih edilebilir. Tasarruf sağlayan ürün seçenekleri ile dış mekanlar kullanışlı hale getirilebilir. Bahçe ve balkon aydınlatması ile göz alıcı dış mekanlar tasarlanabilir.

Kullanım Alanlarına Göre Balkon Mobilyası Tercihi

Balkon mobilyası arasında sayılabilen koltukların iskeletinin hangi malzemeden üretildiği göz önünde bulundurulmalıdır. Metal ürünler tercih ediliyorsa paslanmaz özellikte olup olmadığına dikkat edilmelidir. Alüminyum paslanmaz bir malzeme olarak dikkat çeken ve bu tarz ürünlerin yapımında sıklıkla kullanılan bir materyaldir. Alüminyum koltuk, oturma takımı ve masa seti gibi ürünler paslanmaya karşı dirençli ve oldukça dayanıklı ürün gruplarıdır.

Kullanım alanının büyüklüğü satın alınacak ürünleri ve bu ürünlerin özelliklerini büyük ölçüde belirler. Çok geniş olmayan alanlar için büyük ölçülerdeki ürün gruplarından kaçınılmalıdır. Dar ve geniş alanlar için özel olarak tasarlanan ürün çeşitleri mevcuttur. Kişiler kendi tarzlarını yansıtabilecekleri ürün çeşitlerine kolaylıkla ulaşabilirler.

Salıncak, hamak, şezlong gibi balkon mobilyalarının dar alanlar için kullanımı pek uygun değildir. Bu gibi dar alanlarda tek tek ve uygun boyutlarda ürün seçenekleri mevcuttur. Kış bahçesi gibi alanlar camekan gibi malzemelerle kapalı hale getirildikleri için hava koşullarına karşı korumalıdır. Kış bahçeleri için uygun ölçülere bakılarak her türlü malzemeden üretilmiş ürün tercihinde bulunulabilir. Zorlu hava koşullarına karşı korumalı bu alanlar için şemsiyeli ürünler tercih etmek uygun olmaz. Bu gibi alanlar için kişisel tercihler ön plana çıkar. Ayrıca bu alanlar dekore edilmek için oldukça uygundur. Kişisel zevklere uygun konseptler oluşturmak ürün çeşitlerine göz atarak tercihte bulunabilirsiniz.

Bahçe ve Balkon Mobilyaları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçe ve balkon mobilyaları genellikle zorlu hava koşullarına maruz kaldıklarından dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Kötü hava koşullarına uygun olarak üretilmeyen ürün grupları kısa zaman içerisinde yıpranabilir ve ekstra masraf oluşturabilir. Bu gibi alanlar için tercih edilen ürün grupları suya karşı dayanıklı ahşap malzemelerden ya da paslanmaz metal malzemelerden üretilmelidir.

Kullanım alanı balkon mobilyalarının çeşit ve boyutlarını belirler. Kullanım alanı geniş ve büyük ise geniş alana yayılabilen konfor düzeyi yüksek mobilyalar tercih edilebilir. Küçük alanlar için ise daha ergonomik ve minimal ürünler tercih edilmelidir. Ürün çeşitlerinin özellikleri ile birlikte kişisel zevkler göz önünde bulundurulmalıdır. Kişisel zevklere hitap etmeyen ürünlerin konfor ve işlevselliği ikinci plandadır.

Kullanıcı sayısı ve kullanılan malzemeler balkon mobilyalarının kullanım süresini etkiler. Bakım ve temizlik de kullanım ömrünü etkileyen unsurlardır. Basit yöntemlerle temizlenebilen ürün grupları kullanım avantajı sunar. Bahçe ve teras alanları istenilen kullanım özelliğine bağlı olarak kişiselleştirilebilir. Yemek alanları, oturma alanları olarak düzenlenebilir. Bunun için yemek masaları, oturma grupları ve aksesuar ürünleri incelenmeli ve istenilen konseptler oluşturulmalıdır. Bahçe ve balkon dekorasyonları sayesinde yaşam alanları daha keyifli hale getirilebilir. Hayalinizdeki yaşam alanını düzenlemek için çeşitli ürün grupları arasından ihtiyacınıza ve zevklerinize uygun modellerden yardım alabilirsiniz.

Balkon Mobilyası Kullanımının Avantajları

Bahçe ve teras gibi alanlar kapalı alanlarda uzun süre vakit geçirildikten sonra ferahlamak adına veya gün içerisinde istenilen zaman aralıklarında vakit geçirilen alanlardır. Bu alanlarda kullanılan balkon mobilyalarının konforlu olmaları öne çıkan özelliklerindendir. Konfor ve şıklığıyla dikkat çeken bu ürün çeşitlerini kullanmanın avantajları aşağıda listelenmiştir;

Açık alanlarda tercih edilen hem yetişkinlerin hem de çocukların çok sevdiği bahçe salıncakları tekli ya da ikili kullanımları ile keyifli zaman geçirmeyi sağlar. Metal veya ahşap iskeletten üretilen salıncaklar yumuşak minderler ile konforlu hale gelir. Tavana asılabilen modeller dekoratif seçenekler sunar.

Açık havada kullanılan masa, sandalye takımları yemek yemeyi keyfe dönüştürür. Yemek sonrası dinlenme ve sohbet etme aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği oturma grupları kaliteli ve konforlu zaman geçirmek için idealdir. Bu ürünleri korumak için özel olarak tasarlanan örtü modelleri tercih edilebilir.

Hamaklar bahçe ve teras gibi açık alanlarda keyif yapmak denildiğinde ilk akla gelen ürünlerdendir. Makrome, jüt veya halat iplerden tasarlanan bu ürünler dinlenmek, uyumak veya kitap okumak gibi faaliyetler için oldukça idealdir. Bebeğinizin açık alanda rahat uyuyabilmesi için hamak beşik ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Sehpalar hem dekoratif ürünleri sergilemek hem de kahve keyfi yapmak için yapmak için tercih edilebilir.

Tabure ürünleri açık alanlarda tercih edilebileceği gibi ev içerisinde de kullanılabilir.

Depolama sandıkları teras alanlarının düzenli ve estetik görünümlerini destekler.

Balkon Mobilyası Fiyatları

Balkon mobilyası fiyatları çok geniş bir aralıktadır. Her bütçeye uygun ürün çeşidine ulaşmak mümkündür. Tasarım özellikleri, boyutları, üretim malzemesi, marka, model, tekli ya da çoklu parça olma gibi durumları balkon mobilyası fiyatlarını etkileyen faktörlerdendir. Ahşap yemek masası ve oturma grubu setleri daha yüksek fiyat seviyelerindedir. Bahçe bankları uygun fiyatlarının yanı sıra şık görünümleri ile dikkat çeker.

Tekli sandalyeler, yan sehpalar, plastik tabureler, puflar uygun fiyatları sayesinde pek çok kişinin dekorasyon amacıyla tercih edebileceği balkon mobilyası çeşitleridir. Tekli ya da çoklu setler takım modeline bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptir. Plastik ürün çeşitleri diğer modellere kıyasla en uygun fiyatlı olanlardır. Plastik, alüminyum gibi malzemeler uygun fiyatlı ürün çeşitlerine sahip olmakla birlikte oldukça fazla ürün çeşitliliğine sahiptir. Büyük alanlar için tercih edilebilecek işlevsel pek çok özelliğe sahip ürün modelleri olduğu gibi dar alanlar için kullanımı uygun kompakt tasarımlı ürün grupları da mevcuttur. Kampanya dönemleri takip edilerek istenilen ürünlere avantajlı fiyatlarla ulaşmak mümkündür.

Bahçe ve Balkon Kategorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Küçük Balkon Mobilyaları Nelerdir?

Küçük balkon mobilyaları kompakt ve işlevsel tasarımlarıyla dikkat çeker. Bu eşyalar; masalar, sandalyeler, masa ve sandalye setleri, banklar, sehpalar, salıncaklar, şezlonglar, çardak ve şemsiyeler, depolama sandıkları gibi ürünlerdir. Her türlü alan için uygun ürün çeşidine ulaşmak mümkündür. Küçük alanlar için uygun modeller ile bu alanların dekorasyonu güçlendirilebilir.

Balkon Mobilyaları Neyle Silinir?

Balkon mobilyalarının temizliği yapılırken ürünlere zarar verecek, aşındıracak ya da yüzeyini çizecek sert cisimlerden kaçınılmalıdır. Kirler yüzeysel ise doğal sabun ile birlikte su tercih edilmelidir. Daha sonra temiz su ile durulanmalı ve açık havada kurutulmalıdır. Kuru fırça ya da elektrik süpürgesi yardımı ile günlük tozlar alınabilir. Ürün malzemesi temizlik malzemesini de belirler.

Bahçe Mobilyası Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçe mobilyaları dayanıklı malzemelerden üretilse de gerekli bakımlarının yapılması gerekir. Güneş, yağmur gibi zorlu hava koşullarına karşı önlem alınmalıdır. Kullanılmadığı kış aylarında kapalı alana alınmalı veya üstü örtülmelidir. Güneş ışınlarının etkisi sebebiyle yıllık olarak verniklenmelidir. Pas ve kirece karşı özel temizlik malzemeleri ile temizlenmelidir. Olası çatlaklar ahşap macunu ile giderilmelidir.

Bahçe ve Balkon Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe ve balkon mobilyası seçerken kullanım alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Bahçe, teras ve balkon için özel olarak üretilen ürünlerin boyutları farklılık gösterir. Kötü hava şartlarına dayanıklı malzemelerden üretilen ürünlerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte ev dekorasyonuna uyumlu ürünler ile istenilen görünüm elde edilebilir. Konfor ve fiyatlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha Fazla Göster >Daha Az Göster <
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR